Postcrossing – už jste ho vyzkoušeli?

posted in: Ostatní | 0

Už jste vyzkoušeli Postcrossing?

 

Vzpomínáte si ještě vůbec na ten pocit, kdy jste otevřeli schránku a v ní ležel pohled? Odvažuji si tvrdit, že naprosto vždy je to příjemný pocit radosti, ke kterému se ihned přídává zvědavost. Berete pohled do ruky, prohlížíte si obrázek a otáčíte, abyste zjistili, od koho přišel..

A teď si představte, že tenhle pocit můžete zažívat častěji. Lákavé? Můžete tomu trochu pomoci a přesto nemusíte absolutně tušit, kdo vám píše. No není to super? Já osobně jsem z toho nadšený! Ale teď už tedy o co jde.

Jedná se o stránku postcrossing.com, kde si po zaregistrování můžete vygenerovat náhodnou adresu. Ta se náhodně vybere ze všech zaregistrovaných lidí z celého světa a na ni musíte odeslat pohled. No a za odměnu se pak někomu na Zemi vygeneruje adresa Vaše a můžete se těšit, že Vám zanedlouho dorazí do schránky taky nějaký pohled. Další možností je napřímo oslovit nějakého člověka a domluvit se s ním na výměně pohledu. Tím se ale samozřejmě obíráte o pocit překvapení.

 

Odkud a kolik pohledů mohu dostat?

Aktuálně má postcrossingová komunita něco přes 720 tisíc členů po celém světě ve více než 200 zemích. Takže věřte, že generátor adres má z čeho vybírat.
Ze začátku vám nedovolí mít najednou poslaných třeba deset pohledů, ale svou aktivitou se na takové číslo můžete klidně dostat. Někteří mluvili i snad o 35 pohledech, které mohou mít v jednu chvíli na cestě.
Proč píšu o počtu pohledů na cestě? No protože další lidská vlastnost je nedočkavost. Tady to totiž vesměs funguje tak, že až dorazí někomu váš pohled, tak až poté se vygeneruje někomu jinému zase adresa vaše. Což mi přijde spravedlivé, pohled za pohled. Nevím, proč by mi mělo chodit deset pohledů týdně, když nepošlu ani jeden.
Dále je třeba brát v potaz, že některé země jsou zastoupeny početněji a některé méně. To má samozřejmě vliv na procentuální šanci vylosování.
Jak jsem psal, můžete oslovit člověka napřímo, ale každý má možnost si toto nastavit na svém profilu, zda-li chce nebo nechce dostávat nabídky na přímou výměnu. Jeden z důvodů může být třeba i to, že si chcete psát ne v angličtině, ale v jiném jazyce. Já právě zvažuji, že jestli se mi za chvíli nevygeneruje někdo z Norska, tak někoho natvrdo oslovím v rámci zlepšování své jazykové (ne)vybavenosti 🙂

 

Dvě důležité věci na závěr:
  • Spolu s adresou se vám vždy vegeneruje i tzv. Postcard ID. A právě tento údaj je naprosto důležité napsat čitelně někde na pohled, který odesíláte. Já ho píšu raději min. dvakrát. Tento údaj totiž musí příjemce zadat na stránce postcrossingu při registraci pohledu, aby se pohled načetl jako úspěšně přijatý.
  • Vždy si čtěte, co mají lidé, kterým máte poslat pohled, u svého profilu napsáno. Máte právo podle pravidel poslat jakýkoli slušný pohled, ale je vhodné, když přihlédnete k přání budoucího příjemce (pokud nějaké má) a trochu se posnažíte sehnat pohled dle jeho přání. Já mám třeba u sebe napsáno, že samozřejmě budu rád, za jakýkoli pohled, ale potěší mě, když na něm budou fotky místa, kde daný člověk žije. V podstatě je to jeden z hlavních důvodů, proč mě postrcossing tak baví. Jelikož miluji cestování a poznávání nových míst. A postcrossing je skvělý způsob, jak si to poznávání zpestřit.

Už teď se těším, až mi přijde zase další.. odkud to asi bude tentokrát??